Fokichev Egor, Russian Renju Association - Renju Rating

Fokichev Egor

Place: Podyuga, Russian Renju Association

Rating: 2072.77, Std: 72.95, Rank: 586

First game: 2015-07-24, Last game: 2024-01-05

Top rating: 2075.93 (2022-03-30)

Games: 356, Wins: 176, Draws: 5, Losses: 175

Gy1: 38, Gy2: 82, Gy5: 252

The championship of Arkhangelsk region
Date 2024-01-05 Rating 2072.77
Round Color Result Opponent
1 Black Win Afanasiev Maksim 1588.37
2 Black Loss Stoyanov Kirill 2207.52
3 Black Win Nikolaev Mikhail 1714.54
4 Black Win Yusupmurzin Danila 2165.39
5 Black Loss Metreveli Maksim 2404.15
6 Black Win Mikryukov Mikhail 2317.51
7 Black Loss Startsev Maksim 2258.02
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2023-07-25 Rating 2061.76
Round Color Result Opponent
B1 White Loss Pinsky Alexander 2552.80
B2 Black Loss Sidorov Mikhail 2354.68
B3 White Win Vostriakova Yulia 1907.66
B4 White Win Fokicheva Anna 2199.06
B5 White Win Kuvaev Vyacheslav 2192.80
B6 White Loss Sokolov Andrei 1954.36
B8 Black Loss Porokhina Ekaterina 2347.36
B9 Black Loss Petrova Mariia 2284.33
World Renju Youth Cup (online) AB Group
Date 2023-07-18 Rating 2061.07
Round Color Result Opponent
1 Black Win Shi Yuxuan 1901.43
2 White Win Kuvaev Vyacheslav 2192.91
3 Black Loss Metreveli Maksim 2386.69
4 Black Win Wang Chunpu 2030.05
5 Black Loss Kawamoto Shoma 2313.19
6 Black Loss Xu Jiaqi 2453.60
7 Black Loss Kaljola Kaur 2060.12
8 Black Loss Kulin Maxim 1856.41
9 Black Loss Troitsky Vsevolod 2180.80
Youth Russian Championship
Date 2023-03-30 Rating 2055.15
Round Color Result Opponent
B1 Black Loss Kuvaev Vyacheslav 2180.65
B2 White Win Marushev Ilya 1836.17
B3 Black Loss Gromov Danila 2482.25
B4 Black Loss Stoyanov Kirill 2216.70
B5 Black Loss Sidorov Mikhail 2343.69
B6 Black Win Kokovin Nikolay 1859.27
B7 Black Win Kudrjavtsev Andrey 1734.27
Youth Championship of Konosha region
Date 2023-03-05 Rating 2054.26
Round Color Result Opponent
1 Black Win Birichevskaya Darina 1525.38
2 White Win Nikolaev Mikhail 1761.22
3 Black Loss Porokhina Ekaterina 2330.80
4 Black Loss Sokolov Andrei 1950.59
5 Black Win Vereshagin Dmitrii 1778.32
6 White Loss Ozerov Denis 1828.41
7 White Win Porokhina Natalya 1793.55
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2023-01-05 Rating 2056.75
Round Color Result Opponent
V1 White Win Nikolaev Mikhail 1763.77
V2 Black Loss Metreveli Maksim 2368.48
V3 White Win Kulin Maxim 1871.91
V4 White Loss Mikryukov Mikhail 2351.95
V5 Black Loss Sidorov Mikhail 2331.96
V6 Black Win Kazantsev Konstantin 1993.49
V7 Black Loss Ozerov Denis 1827.03
Poduga Cup 2022
Date 2022-11-22 Rating 2060.03
Round Color Result Opponent
1.1 White Win Kozhevin Dmitry 1866.54
1.2 Black Win Kozhevin Dmitry 1866.54
2.1 Black Loss Fedotov Denis 2543.67
2.2 White Loss Fedotov Denis 2543.67
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-07-26 Rating 2065.55
Round Color Result Opponent
B1 White Win Bykov Dmitrii 1780.89
B2 White Loss Sidorov Mikhail 2305.65
B3 Black Win Kulin Maxim 1868.08
B4 Black Win Kozhevin Dmitry 1868.50
B5 Black Loss Naumov Egor 2013.11
B6 White Loss Kuvaev Vyacheslav 2148.03
B7 Black Win Stoyanov Kirill 2208.30
B8 White Loss Prokopyev Andrei 2050.83
World Renju Youth Cup (online) C Group
Date 2022-07-18 Rating 2066.12
Round Color Result Opponent
1 White Win Sharov Luka 1567.19
2 White Loss Huang Yi 2178.85
3 Black Win Prokopyev Andrei 2050.69
4 White Loss Wu Junlang 1997.43
5 Black Loss Ahn Ye seung 2127.75
6 White Win Chan Seong Lai 1950.67
7 White Win Peri Karl Peeter 1915.86
8 Black Loss Lei Un Hou 2149.96
9 White Win Ng Cheng Hei 1942.77
Youth Russian Championship
Date 2022-03-30 Rating 2075.93
Round Color Result Opponent
C1 White Win Tikhomirov Artem 1768.41
C2 White Win Kazantsev Konstantin 1950.90
C3 Black Win Strakulia Lev 1976.60
C4 White Win Vislovich Vladislav 2035.04
C5 Black Loss Burtsev Nikolai 2442.78
C6 White Win Prokopyev Andrei 2056.47
C7 Black Draw Noskov Pavel 2057.59
C8 Black Loss Startsev Maksim 2138.77
C9 White Win Mikhalitsyn Matvey 1814.72
Youth Championship of Konosha region
Date 2022-03-13 Rating 2075.70
Round Color Result Opponent
1 White Win Kazantsev Konstantin 1947.45
2 White Loss Porokhina Ekaterina 2287.96
3 Black Win Garmanov Radion 1557.97
4 White Win Pavlovskiy Egor 1953.83
5 White Loss Matushkina Ksenia 2230.33
6 Black Win Simanovskaia Anastasia 1950.30
7 Black Draw Vostriakova Yulia 1907.45
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-01-05 Rating 2073.37
Round Color Result Opponent
M1 Black Win Dyachkov Nikita 2105.87
M2 White Loss Metreveli Maksim 2352.82
M3 Black Win Stoyanov Kirill 2188.40
M4 White Loss Mikryukov Mikhail 2353.03
M5 White Win Startsev Maksim 2113.73
M6 White Loss Yusupmurzin Danila 2222.87
M7 Black Win Kulin Maxim 1879.35
The 30th Russian Championship First League
Date 2021-11-05 Rating 2064.99
Round Color Result Opponent
1 White Loss Katsev Ilya 2466.88
2 Black Loss Sidorov Mikhail 2251.51
3 Black Loss Rusin Vladislav 2529.23
4 Black Loss Strakulia Lev 1972.73
5 Black Loss Kachaeva Ilona 2019.56
7 Black Loss Gershman Artem 1967.10
8 White Loss Churikova Daria 1916.63
9 White Win Semenov Andrei 1855.31
The tournament of Arkhangelsk region, group C,G
Date 2021-10-03 Rating 2067.11
Round Color Result Opponent
2 White Win Vereshagin Dmitrii 1788.46
3 Black Loss Startsev Maksim 2096.84
4 White Win Noskov Pavel 2033.89
6 Black Win Orlov Maxim 1793.74
7 Black Loss Sokolov Andrei 1848.37
8 White Loss Stoyanov Egor 2201.90
C1 Black Win Pavlovskiy Egor 1927.93
C5 Black Loss Prokopyev Andrei 2057.39
The Fourth World Renju Open, online, gr. B
Date 2021-08-08 Rating 2074.71
Round Color Result Opponent
1 Black Win Chan Ian Kei 1617.17
2 Black Win Chao Hou In 1724.37
3 Black Win Lam Ian Cheng 1880.11
4 Black Win Lei Un Hou 2135.45
5 White Win Startsev Maksim 2092.72
6 Black Loss Stoyanov Egor 2199.07
7 Black Loss Yuan Wa Chon 2282.78
8 White Loss Buslakova Darya 2013.98
9 White Win Belova Polina 1988.46
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-07-24 Rating 2075.89
Round Color Result Opponent
C1 White Win Kazantsev Konstantin 1925.65
C2 White Win Nikolaev Mikhail 1758.26
C3 White Win Noskov Pavel 2029.65
C4 White Win Ozerov Denis 1784.24
C5 White Win Lobachev Kirill 1503.92
C6 Black Win Pavlovskiy Egor 1916.72
C7 White Win Prokopyev Andrei 2041.44
C8 Black Loss Startsev Maksim 2090.81
C9 White Loss Stoyanov Egor 2196.84
C11 Black Win Vereshagin Dmitrii 1788.56
World Renju Youth Cup (online) C Group
Date 2021-07-16 Rating 2075.83
Round Color Result Opponent
1 Black Win Mikhalitsyn Matvey 1793.00
2 White Loss Stoyanov Egor 2195.74
3 White Win Kaljola Kaur 2001.18
4 Black Win Zhao Lingxuan 2101.38
5 White Win Startsev Maksim 2089.14
6 Black Loss Kang Tingrui 2447.17
7 White Loss Ma Chenzhi 2332.59
8 White Win Lin Xinpeng 2162.96
9 White Win Strakulia Lev 1971.47
Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 2059.34
Round Color Result Opponent
C1 Black Win Danilov Daniil 1834.22
C2 White Win Vereshagin Dmitrii 1781.37
C3 White Win Stoyanov Egor 2189.33
C4 Black Loss Burtsev Nikolai 2361.24
C5 White Win Barinov Rendom 1887.14
C6 White Loss Sidorov Mikhail 2225.10
C7 Black Win Mikhalitsyn Matvey 1791.07
C8 White Win Pushkin Ivan 1782.29
C9 White Win Prokopyev Andrei 2035.18
Youth Championship of Konosha region
Date 2021-03-21 Rating 2056.82
Round Color Result Opponent
CG1 Black Win Vereshagin Dmitrii 1780.06
CG2 Black Loss Stoyanov Egor 2189.32
CG3 White Loss Startsev Maksim 2059.82
CG4 White Win Vostriakova Yulia 1819.79
CG5 Black Win Sokolov Andrei 1815.48
CG6 White Loss Yusupmurzina Darya 2453.63
CG7 Black Win Orlov Maxim 1795.86
The 29th Russian Championship, First League
Date 2021-02-27 Rating 2050.90
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Smirnov Evgeny 2534.38
2 Black Loss Prokopyev Andrei 2034.88
3 Black Loss Churikova Daria 1923.85
4 Black Loss Fokicheva Anna 2088.06
5 White Win Vostriakova Yulia 1815.49
6 Black Win Kachaeva Ilona 1993.67
7 Black Win Strakulia Lev 1955.29
8 White Loss Bushkowski Ludwik 2096.82
9 White Loss Yusupmurzina Darya 2447.94
Poduga Cup 2020
Date 2021-02-07 Rating 2047.37
Round Color Result Opponent
1.1 White Win Potapov Stepan 1820.84
1.2 White Loss Potapov Stepan 1820.84
1.3 White Win Potapov Stepan 1820.84
2.1 Black Loss Shangina Alexandra 1973.12
2.2 White Loss Shangina Alexandra 1973.12
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 2045.39
Round Color Result Opponent
M1 White Win Semenov Andrei 1824.26
M2 White Loss Prokopyev Andrei 2036.84
M3 White Win Vereshagin Dmitrii 1775.10
M4 White Win Noskov Pavel 2026.89
M5 White Win Mikryukov Sergey 2057.98
M6 White Win Metreveli Maksim 2337.37
M7 White Loss Yusupmurzin Danila 2239.13
The Third World Renju Open Online tournament, gr. A
Date 2020-12-06 Rating 2040.32
Round Color Result Opponent
1 White Loss Epifanov Dmitry 2690.00
2 White Win Tikhomirov Artem 1746.66
3 White Loss Park Woong-bae 2339.00
4 White Win Park Doyoung 2099.82
5 White Loss Metreveli Maksim 2332.39
6 White Loss Yusupmurzina Darya 2430.53
7 Black Win Bykov Dmitrii 1799.42
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 2034.53
Round Color Result Opponent
C1 Black Win Lapin Maxim 1622.39
C2 White Win Kozhemjakin Kirill 1694.25
C3 White Win Sokolov Andrei 1806.88
C4 White Win Pakholkov Stepan 1534.16
C5 Black Loss Stoyanov Egor 2180.13
C7 White Loss Prokopyev Andrei 2038.29
C8 White Win Sidorov Mikhail 2199.53
C9 White Win Startsev Maksim 2027.35
C10 Black Win Orlov Maxim 1797.59
C11 White Win Vereshagin Dmitrii 1771.14
World Renju Youth Cup, C Group
Date 2020-08-06 Rating 2006.19
Round Color Result Opponent
1 White Win Kochanov Vasily 1788.08
2 Black Win Kaljola Kaur 1977.52
3 White Loss Gershman Artem 1964.01
4 White Loss Stoyanov Egor 2172.53
5 White Win Pukk Martin 1730.72
6 Black Loss Yuan Wa Chon 2263.32
7 White Win Lääne Kristjan 1806.49
8 White Loss Kuvaev Vyacheslav 2050.31
9 Black Loss Lei Kin Hou 2003.36
Youth Championship of Konoshky region
Date 2020-03-15 Rating 1972.13
Round Color Result Opponent
1 White Win Porokhina Ekaterina 2149.39
2 White Loss Stulova Veronika 2061.01
3 White Win Prokopyev Andrei 2030.87
4 Black Loss Stoyanov Egor 2149.07
5 Black Loss Kuvaev Vyacheslav 2020.30
6 White Draw Buslakova Darya 1849.09
7 Black Win Vostriakova Yulia 1814.53
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 1953.41
Round Color Result Opponent
1 White Loss Yusupmurzina Darya 2356.58
2 Black Win Noskov Pavel 1937.25
3 Black Loss Stoyanov Egor 2139.51
4 Black Loss Startsev Maksim 1948.10
5 White Win Shabanov Ivan 1744.93
6 White Loss Popova Maria 1723.11
7 White Win Yudina Polina 1816.73
New year tournament
Date 2019-12-15 Rating 1949.07
Round Color Result Opponent
1 White Win Puzanov Georgi 1813.31
2 Black Loss Metreveli Maksim 2347.69
3 Black Win Stulova Alisa 1764.92
4 White Win Potapov Stepan 1764.31
5 Black Win Shangina Alexandra 1950.89
6 Black Loss Sidorov Mikhail 2098.95
7 Black Win Mikryukov Sergey 1884.89
8 Black Loss Dyachkov Nikita 2190.11
9 Black Loss Kuvaev Vyacheslav 2007.46
Poduga Cup 2019
Date 2019-11-20 Rating 1942.27
Round Color Result Opponent
1.1 White Win Popova Maria 1712.05
1.2 Black Win Popova Maria 1712.05
2.1 Black Win Kulin Maxim 1825.41
2.2 White Win Kulin Maxim 1825.41
3.1 Black Loss Stoyanov Egor 2135.83
3.2 Black Loss Stoyanov Egor 2135.83
Qualification Tournament
Date 2019-10-07 Rating 1928.34
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Dyachkov Nikita 2188.23
2 White Loss Porokhina Ekaterina 2133.23
3 White Loss Matushkina Ksenia 2172.54
5 Black Loss Stulova Veronika 2049.76
6 White Loss Stoyanov Egor 2128.26
7 White Loss Naumov Egor 2058.98
8 White Loss Shangina Alexandra 1945.46
9 White Loss Prokopyev Andrei 2040.29
10 White Loss Kulin Maxim 1828.32
11 White Loss Yusupmurzina Darya 2348.59
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 1918.87
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Yusupmurzin Danila 2239.24
2 Black Win Semenov Andrei 1736.44
3 Black Loss Stoyanov Egor 2101.03
4 Black Win Bykov Dmitrii 1819.84
5 White Loss Porokhina Ekaterina 2127.91
6 Black Loss Novikova Daria 2006.21
7 White Draw Makhin Matvei 1856.62
8 White Loss Makarova Daria 1817.47
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 1918.23
Round Color Result Opponent
C1 White Win Mukhanov Semen 1668.41
C2 Black Loss Gromov Danila 2278.43
C3 White Loss Burtsev Peter 2178.74
C4 White Win Sidorov Mikhail 2019.49
C5 White Loss Salmov Alexander 1888.12
C6 Black Loss Malyarovskiy Stepan 1839.05
C7 Black Win Gershman Artem 1920.97
C8 Black Win Mukhanov Konstantin 1590.40
C9 Black Loss Prokopyev Andrei 2017.86
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 1919.74
Round Color Result Opponent
1 White Draw Stulova Kristina 2159.79
2 White Win Shangina Alexandra 1927.32
3 Black Loss Porokhina Ekaterina 2127.14
4 White Loss Vostryakov Alexey 2210.03
5 Black Loss Naumov Egor 2013.22
6 White Win Tsehanovich Daria 1736.84
7 White Win Kozhevin Dmitry 1837.16
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 1918.54
Round Color Result Opponent
3.1 Black Win Vostriakova Yulia 1788.59
3.2 White Win Vostriakova Yulia 1788.59
4.1 Black Loss Shangina Alexandra 1924.47
4.2 White Win Shangina Alexandra 1924.47
4.3 White Loss Shangina Alexandra 1924.47
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 1912.52
Round Color Result Opponent
1 White Loss Metreveli Maksim 2318.10
2 Black Win Stulova Alisa 1736.70
3 White Loss Stoyanov Kirill 2100.52
4 Black Win Semenov Andrei 1707.69
5 Black Win Shabanov Ivan 1726.21
6 White Loss Shabanov Ruslan 2132.74
7 Black Loss Stulova Darya 2039.92
8 Black Win Vostriakova Yulia 1760.50
9 White Win Shangina Alexandra 1911.83
Youth Russian Championship, group C,F
Date 2018-03-30 Rating 1901.66
Round Color Result Opponent
C1 Black Win Kazanin Artyom 1531.67
C2 Black Win Pushkin Ivan 1729.72
C3 Black Win Roginski Roman 1902.31
C4 Black Loss Stoyanov Egor 1988.79
C5 Black Win Prokopyev Andrei 1958.76
C6 Black Win Noskov Pavel 1817.68
C7 White Loss Sidorov Mikhail 1937.92
C8 Black Win Puzanov Georgi 1791.09
C9 Black Win Danilov Daniil 1788.12
Larix Children tournament 2018
Date 2018-01-28 Rating 1888.13
Round Color Result Opponent
3 White Loss Prokopyev Andrei 1946.28
5 White Loss Muugamae Eric 1929.17
7 White Loss Kuvaev Vyacheslav 1941.14
8 Black Loss Nilov Lev 1962.06
9 White Win Kozhevin Dmitry 1836.42
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 1885.17
Round Color Result Opponent
1 White Loss Sumarokova Aleksandra 2355.42
2 White Loss Muugamae Eric 1926.97
3 White Win Popova Veronika 1643.25
4 White Win Stoyanov Egor 1974.27
5 White Loss Shiryaevskaya Daria 2098.45
6 White Loss Shangina Alexandra 1898.34
7 White Win Fokicheva Anna 1817.39
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 1882.44
Round Color Result Opponent
1 White Win Shevliakova Ekaterina 1669.70
2 White Loss Porokhina Ekaterina 2105.47
3 White Win Shestakova Valeria 1804.16
4 White Loss Yusupmurzina Darya 2203.01
5 White Win Startsev Artem 1688.81
6 White Loss Stoyanov Kirill 2088.50
7 White Win Artemova Veronika 1754.34
8 Black Loss Stulova Veronika 2011.42
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 1880.18
Round Color Result Opponent
1.1 White Win Popova Veronika 1644.89
1.2 Black Win Popova Veronika 1644.89
1.3 Black Win Popova Veronika 1644.89
2.1 White Loss Yusupmurzina Darya 2199.45
2.2 White Loss Yusupmurzina Darya 2199.45
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 1858.18
Round Color Result Opponent
1 Black Win Viatkina Maria 1877.85
2 White Loss Matushkina Ksenia 2158.30
3 White Loss Oborina Anastasja 2386.86
4 Black Win Noskov Pavel 1765.30
5 White Loss Stulova Veronika 1983.53
6 White Win Bykova Ylia 1510.94
7 White Loss Porokhina Ekaterina 2094.11
9 White Loss Shangina Alexandra 1893.84
Youth Russian Championship, group D
Date 2017-03-30 Rating 1838.50
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Sidorov Mikhail 1923.36
2 Black Win Prokopyev Andrei 1910.20
3 Black Win Valinkin Andrei 1879.46
4 White Win Danilov Daniil 1730.98
5 Black Win Noskov Pavel 1754.81
6 White Loss Agarkov Dmitrii 1717.63
7 Black Win Pushkin Ivan 1693.31
8 Black Loss Stoyanov Egor 1931.83
9 White Win Denisov Pavel 1857.41
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 1816.58
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Yusupmurzina Darya 2109.23
2 White Loss Stulova Veronika 1948.93
3 Black Win Makarova Daria 1693.27
4 White Loss Makhina Alla 1839.73
5 White Loss Serebryannikova Darya 1855.92
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 1787.36
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Vohtomina Vladislava 2124.40
3 White Win Simanovskaia Anastasia 1514.65
3 White Loss Kuznetsov Artem 1853.78
4 Black Loss Popova Daria 1824.99
5 White Win Simanovskaia Anastasia 1514.65
6 White Loss Viatkina Maria 1875.32
7 White Win Kuvaev Vyacheslav 1837.23
8 Black Loss Prokopyev Andrei 1877.63
9 Black Win Agarkov Dmitrii 1692.68
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 1756.55
Round Color Result Opponent
1 White Loss Stulova Kristina 2065.10
2 White Loss Shangina Alexandra 1902.12
3 Black Win Stoyanov Egor 1799.88
4 Black Win Vostriakova Yulia 1614.43
5 White Win Shabanov Ivan 1664.91
6 White Loss Tsehanovich Valeria 1886.89
7 White Loss Kozlova Viktoriia 1991.03
8 White Win Sokolov Mikhail 1751.23
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 1722.57
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kuzmina Alexandra 1948.81
2 White Loss Utkin Dmitryi 1792.46
3 Black Loss Shangina Alexandra 1880.28
4 White Loss Smirnov Aleksandr 1573.83
5 White Win Vasilieva Ekaterina 1574.49
6 White Win Vohtomin Matvei 1473.75
7 Black Loss Tsehanovich Daria 1657.68
8 White Loss Stoyanov Egor 1773.18
9 Black Loss Popova Veronika 1699.41
10 White Loss Bezukladichnii Dmitrii 1668.01