Noskov Pavel, Russian Renju Association - Renju Rating

Noskov Pavel

Place: Konosha, Russian Renju Association

Rating: 2161.11, Std: 71.83, Rank: 485

First game: 2017-03-30, Last game: 2024-03-30

Top rating: 2161.11 (2024-03-30)

Games: 362, Wins: 200, Draws: 7, Losses: 155

Gy1: 65, Gy2: 124, Gy5: 276

Youth Russian Championship Group C
Date 2024-03-30 Rating 2161.11
Round Color Result Opponent
1 White Win Nikolaev Mikhail 1778.17
2 White Win Ozerov Denis 1896.47
3 White Win Zolotarev Konstantin 1887.26
4 Black Win Danilin Fedor 2013.61
5 Black Win Letovaltsev Metvei 1813.48
6 White Win Pavlovskiy Egor 2049.31
7 Black Win Kazantsev Konstantin 2128.06
8 Black Win Startsev Maksim 2275.77
9 Black Loss Potapov Stepan 2077.02
Youth Championship of Konosha region
Date 2024-03-03 Rating 2155.99
Round Color Result Opponent
1 White Draw Sokolov Andrei 2032.35
2 Black Loss Simanovskaia Anastasia 2032.12
3 Black Win Kraev Konstantin 1205.12
4 Black Win Vostriakova Yulia 1985.91
5 Black Win Fokicheva Anna 2236.10
6 White Win Letovaltsev Metvei 1810.88
7 Black Loss Kazantsev Konstantin 2127.30
Lariks 2024
Date 2024-02-04 Rating 2151.84
Round Color Result Opponent
1 Black Win Gerasimovskaja Nina 1605.89
2 Black Loss Pinsky Alexander 2627.34
3 White Win Sobolev Maksim 1722.15
4 Black Draw Chernetsova Ekaterina 1923.42
5 White Loss Startsev Maksim 2284.68
6 Black Win Korovin Gleb 1617.93
7 Black Draw Troitsky Vsevolod 2198.36
The championship of Arkhangelsk region
Date 2024-01-05 Rating 2148.85
Round Color Result Opponent
1 Black Win Letovaltsev Metvei 1803.69
2 Black Loss Sidorov Mikhail 2397.05
3 Black Win Ozerov Denis 1892.34
4 Black Loss Metreveli Maksim 2447.94
5 Black Win Sokolov Andrei 2027.09
6 Black Loss Kuvaev Vyacheslav 2259.07
7 Black Win Potapov Stepan 2058.55
Kotlas 2023 Group BC
Date 2023-11-26 Rating 2143.45
Round Color Result Opponent
1 Black Win Ozerov Denis 1886.87
2 Black Loss Marushev Ilya 1883.75
3 Black Win Zolotarev Artem 1646.52
4 White Win Kokovin Nikolay 1889.29
5 Black Win Vershinin Ivan 1910.17
6 Black Win Sokolov Andrei 2025.33
7 Black Loss Pavlovskiy Egor 2066.40
8 White Win Potapov Stepan 2049.89
The 32nd Russian Championship First League
Date 2023-11-10 Rating 2141.44
Round Color Result Opponent
1 White Loss Gromov Danila 2544.96
2 Black Loss Kachaev Denis 2538.89
3 White Loss Kuleshov Mikhail 2100.65
4 White Loss Kozhin Mikhail 2536.89
5 White Win Znamensky Andrej 2045.19
6 Black Win Pavlovskiy Egor 2063.54
7 White Loss Porokhina Ekaterina 2378.31
8 White Win Belova Polina 2010.47
9 Black Win Kazantsev Konstantin 2110.16
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2023-07-25 Rating 2121.95
Round Color Result Opponent
C1 White Win Nikolaev Mikhail 1786.78
C2 Black Win Yudina Polina 1890.26
C3 Black Win Simanovskaia Anastasia 2003.26
C4 Black Win Kazantsev Konstantin 2096.53
C5 White Loss Startsev Maksim 2272.56
C6 White Loss Pavlovskiy Egor 2054.83
C7 White Win Chernetsova Ekaterina 1905.56
C8 Black Loss Mikryukov Sergey 2284.84
C9 White Loss Zolotarev Konstantin 1889.71
World Renju Youth Cup 2023 (online) C Group
Date 2023-07-18 Rating 2121.16
Round Color Result Opponent
1 White Win Romanov Alexander 1789.40
2 Black Win Tuul Tristan Tormi 1745.70
3 White Loss Zhou Sizhe 2309.50
4 White Win Anokhin Mikhail 1535.42
5 White Win Lo Chan Hin 2241.63
6 White Loss Kirkan Alp Ali 2339.35
7 White Loss Kazantsev Konstantin 2095.27
8 Black Loss Yang Jingyu 2011.90
9 White Draw Lääne Rauno 2178.20
Youth Russian Championship
Date 2023-03-30 Rating 2116.68
Round Color Result Opponent
C1 Black Win Vereshagin Dmitrii 1821.17
C2 Black Win Kazantsev Konstantin 2057.74
C3 White Loss Vislovich Vladislav 2070.19
C4 White Win Potapov Stepan 1998.11
C5 Black Win Startsev Maksim 2258.16
C6 Black Win Rozhkani Albert 1869.86
C7 White Loss Sokolov Andrei 2017.44
C8 White Win Romanov Alexander 1794.70
C9 White Loss Pavlovskiy Egor 2057.96
Youth Championship of Konosha region
Date 2023-03-05 Rating 2115.28
Round Color Result Opponent
1 Black Win Zolotarev Artem 1584.71
2 Black Win Zvezdina Nataliya 1850.07
3 White Loss Sidorov Mikhail 2382.60
4 Black Win Ozerov Denis 1878.71
5 White Win Bova Aleksandra 1685.70
6 Black Loss Petrova Mariia 2319.81
7 Black Win Zolotarev Konstantin 1865.59
Larix-2023
Date 2023-01-29 Rating 2112.20
Round Color Result Opponent
1 Black Win Solomatina Ekaterina 1770.33
2 White Loss Lavrik-Karmazin Maksim 2558.91
3 Black Win Romanov Alexander 1783.95
4 Black Win Vlaskin Georgy 1606.26
5 White Win Porokhina Ekaterina 2369.14
6 Black Loss Petrova Mariia 2312.29
8 White Loss Belova Polina 2046.02
8 White Loss Startsev Maksim 2243.22
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2023-01-05 Rating 2110.37
Round Color Result Opponent
V1 Black Win Letovaltsev Metvei 1774.29
V2 Black Loss Sidorov Mikhail 2372.37
V3 Black Loss Kozhevin Dmitry 1905.44
V4 Black Win Ozerov Denis 1875.77
V5 Black Loss Kazantsev Konstantin 2039.53
V6 White Win Parshenok Andrey 1662.94
V7 White Loss Pavlovskiy Egor 2048.18
Poduga Cup 2022
Date 2022-11-22 Rating 2115.48
Round Color Result Opponent
1.1. Black Win Sokolov Andrei 1971.60
1.2. White Win Sokolov Andrei 1971.60
Hello School 2022
Date 2022-10-09 Rating 2117.63
Round Color Result Opponent
1 Black Win Startsev Maksim 2216.94
2 Black Loss Mikryukov Sergey 2256.69
3 Black Loss Vostriakova Yulia 1966.07
4 Black Loss Leontiev Anton 2048.98
5 White Win Strakulia Lev 1978.51
6 Black Win Simanovskaia Anastasia 1977.73
7 White Win Kazantsev Konstantin 2017.29
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-07-26 Rating 2121.24
Round Color Result Opponent
CG1 Black Win Zvezdina Nataliya 1821.54
CG1 Black Win Kazantsev Konstantin 2008.17
CG3 Black Win Buslakova Anastasja 2047.07
CG4 Black Win Nikitina Darina 1897.21
CG5 White Win Startsev Maksim 2202.90
CG6 Black Win Vostriakova Yulia 1973.82
CG7 Black Win Nikitina Darina 1897.21
CG8 White Loss Yudina Polina 1989.09
CG9 White Win Pavlovskiy Egor 2025.75
CG10 Black Loss Simanovskaia Anastasia 1991.03
World Renju Youth Cup 2022 (online) C Group
Date 2022-07-18 Rating 2120.52
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Cheng Zihang 2169.14
2 White Loss Hu Jinrui 2349.63
3 Black Win Zhang Shengyao 1858.73
4 White Win Sharov Luka 1592.10
5 White Win Sokolov Andrei 1928.94
6 White Win Lei Un Hou 2187.77
7 Black Win Ng Cheng Hei 1972.58
8 White Loss He Yucheng 2392.44
9 White Win Pavlovskiy Egor 2024.54
Youth Russian Championship
Date 2022-03-30 Rating 2099.39
Round Color Result Opponent
C1 Black Win Kulemin Anatoly 1585.35
C2 Black Loss Burtsev Nikolai 2474.79
C3 Black Win Kokovin Nikolay 1885.08
C4 Black Win Romanov Alexander 1740.10
C5 White Draw Startsev Maksim 2176.44
C6 Black Win Kazantsev Konstantin 1984.09
C7 White Draw Fokichev Egor 2114.86
C8 White Win Vislovich Vladislav 2054.95
C9 Black Draw Strakulia Lev 2014.78
Youth Championship of Konosha region
Date 2022-03-13 Rating 2094.10
Round Color Result Opponent
2 White Loss Sidorov Mikhail 2310.70
2 White Win Lapin Maxim 1767.92
3 White Win Nikolaev Mikhail 1804.59
4 Black Loss Matushkina Ksenia 2271.44
5 Black Win Kazantsev Konstantin 1979.53
6 Black Loss Vostriakova Yulia 1954.36
7 Black Loss Buslakova Anastasja 2038.81
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-01-05 Rating 2081.63
Round Color Result Opponent
M1 White Loss Semenov Andrei 1907.40
M2 Black Win Pavlovskiy Egor 1974.01
M4 White Loss Kuvaev Vyacheslav 2158.17
M5 Black Loss Mikryukov Mikhail 2388.59
M6 Black Win Bykov Dmitrii 1805.16
M7 White Win Startsev Maksim 2146.58
Hello School 2021
Date 2021-10-17 Rating 2068.13
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Gorbachev Daniil 1940.04
2 White Win Novichkova Viktoriia 1717.54
3 White Loss Strakulia Lev 2008.74
4 Black Win Yudina Polina 1939.01
5 White Loss Burtsev Peter 2562.13
6 Black Win Kazantsev Konstantin 1945.31
7 White Loss Pinsky Alexander 2470.29
The tournament of Arkhangelsk region, group C,G
Date 2021-10-03 Rating 2066.76
Round Color Result Opponent
2 Black Loss Stoyanov Egor 2240.98
3 Black Win Ozerov Denis 1819.68
4 Black Loss Fokichev Egor 2103.37
5 Black Win Pavlovskiy Egor 1963.54
6 Black Win Kozhemjakin Kirill 1689.54
7 White Loss Prokopyev Andrei 2096.62
8 Black Win Parshenok Andrey 1609.50
C1 Black Win Sokolov Andrei 1874.32
4th Anji World Renju Open, online, Group B
Date 2021-08-08 Rating 2062.55
Round Color Result Opponent
1 White Win Zvezdina Nataliya 1784.67
2 White Win Lääne Rauno 2198.56
3 Black Loss Startsev Maksim 2127.81
4 White Win Petrova Mariia 2192.88
5 White Win Ng Cheng Hei 1960.93
6 White Loss Yuan Wa Chon 2321.68
7 Black Loss Buslakova Darya 2064.94
8 Black Loss Lei Un Hou 2168.14
9 Black Loss Lao Chi Ieng 2051.74
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-07-24 Rating 2061.53
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Startsev Maksim 2126.22
4 Black Win Vereshagin Dmitrii 1821.97
9 Black Win Lobachev Kirill 1523.53
C2 Black Win Stoyanov Egor 2234.30
C3 Black Loss Fokichev Egor 2117.58
C5 Black Loss Kazantsev Konstantin 1953.16
C6 White Win Nikolaev Mikhail 1788.85
C8 Black Win Ozerov Denis 1808.98
C10 Black Loss Pavlovskiy Egor 1951.72
C11 White Win Prokopyev Andrei 2073.46
World Renju Youth Cup 2021 (online) D Group
Date 2021-07-16 Rating 2061.24
Round Color Result Opponent
1 Black Win Mochanov Ilja 1681.32
2 Black Loss Shen Tianzuo 2334.05
3 White Loss Pavlovskiy Egor 1948.61
4 White Win Kazantsev Konstantin 1954.70
5 White Loss Xia Kaidi 2098.48
6 Black Win Eliseev Georgy 1781.58
7 Black Loss Yu Jiahe 2057.13
8 White Loss Shen Tianyou 2122.85
9 Black Win Danilin Fedor 1882.27
Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 2072.97
Round Color Result Opponent
D1 Black Win Potapov Stepan 1852.19
D2 Black Win Ozerov Denis 1819.70
D3 Black Win Eliseev Georgy 1766.26
D4 Black Win Pavlovskiy Egor 1899.79
D5 Black Loss Pinsky Alexander 2405.98
D6 White Win Vislovich Vladislav 2106.52
D7 Black Loss Kazantsev Konstantin 1987.28
D8 White Win Zolotarev Konstantin 1706.46
D9 Black Win Belozerov Timofei 1713.70
D10 White Win Mikryukov Sergey 2122.92
D11 White Win Afanasiev Maksim 1567.84
Youth Championship of Konosha region
Date 2021-03-21 Rating 2072.48
Round Color Result Opponent
D1 Black Win Ozerov Denis 1818.87
D2 Black Win Pavlovskiy Egor 1896.08
D3 Black Win Potapov Stepan 1851.23
D4 Black Loss Kazantsev Konstantin 1987.72
D5 White Win Mikryukov Sergey 2119.87
D6 Black Win Nogovitsin Artem 1577.86
D7 Black Win Nikolaev Mikhail 1766.74
Poduga Cup 2020
Date 2021-02-07 Rating 2066.37
Round Color Result Opponent
1.1 White Win Popova Maria 1803.03
1.2 White Win Popova Maria 1803.03
2.1 Black Loss Stoyanov Kirill 2215.74
2.2 White Loss Stoyanov Kirill 2215.74
2.3 White Loss Stoyanov Kirill 2215.74
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 2063.51
Round Color Result Opponent
M1 Black Win Geletyuk Konstantin 1739.64
M2 Black Loss Yusupmurzin Danila 2275.05
M3 Black Win Pakholkov Stepan 1561.00
M4 Black Loss Fokichev Egor 2081.69
M5 Black Win Semenov Oleg 2228.37
M6 Black Loss Naumov Egor 2100.41
M7 Black Win Startsev Maksim 2071.51
3rd Anji World Renju Open, online, Group B
Date 2020-12-06 Rating 2060.02
Round Color Result Opponent
2 White Win Leong Ka Wang 1945.95
3 Black Win Chong Man Nok 1811.14
4 White Win Lee Chi Son 2093.68
5 Black Loss Huang Pou Fai 1997.65
6 Black Loss Lao Chi Ieng 2061.25
7 Black Win Wong Hio Kei 1975.49
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 2055.59
Round Color Result Opponent
D1 Black Win Lobachev Kirill 1545.16
D2 Black Win Pavlovskiy Egor 1852.33
D3 Black Win Kazantsev Konstantin 1955.43
D4 Black Win Mikryukov Sergey 2073.56
D5 Black Win Potapov Stepan 1831.21
D6 White Loss Petrovich Vadim 1661.24
D7 Black Win Ozerov Denis 1802.51
D8 Black Win Nikolaev Mikhail 1751.10
World Renju Youth Cup 2020, D Group
Date 2020-08-06 Rating 2032.16
Round Color Result Opponent
1 White Loss Yuan Pui Peng 1926.28
2 Black Win Lee Chi Io 1607.69
3 Black Win Ho In Lok 1850.84
4 Black Win Ho Nok Hin Issac 1999.08
5 Black Loss Chen Yuhao 2258.63
6 Black Win Fong Ut In 1883.17
7 Black Win Lau Hou Ioi 2132.39
8 White Win Zhang Zhihao 2174.75
9 White Loss Vislovich Vladislav 2125.69
Youth Championship of Konoshky region
Date 2020-03-15 Rating 1977.14
Round Color Result Opponent
D2 Black Loss Orlov Maxim 1847.01
D3 Black Loss Letovaltsev Metvei 1784.33
D8 White Win Startsev Maksim 1975.87
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 1957.37
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Stoyanov Kirill 2203.11
2 White Loss Fokichev Egor 1973.25
3 Black Win Nikolaev Mikhail 1692.43
4 Black Win Sidorov Mikhail 2132.85
5 Black Loss Prokopyev Andrei 2066.81
6 White Win Buslakova Anastasja 1943.94
7 White Loss Stoyanov Egor 2174.00
New year tournament
Date 2019-12-15 Rating 1951.47
Round Color Result Opponent
1 White Loss Yusupmurzina Darya 2387.37
2 White Win Vereshagin Dmitrii 1757.50
3 Black Loss Orlov Maxim 1844.35
4 White Win Novichkova Viktoriia 1685.59
5 White Loss Bykov Dmitrii 1843.89
6 White Loss Churikova Daria 1904.59
7 White Win Zolotarev Konstantin 1670.11
8 White Win Kulin Maxim 1841.75
9 White Win Yudina Polina 1833.49
Poduga Cup 2019
Date 2019-11-20 Rating 1945.96
Round Color Result Opponent
2.1 Black Loss Kuvaev Vyacheslav 2024.23
2.2 White Win Kuvaev Vyacheslav 2024.23
2.3 White Loss Kuvaev Vyacheslav 2024.23
Youth European Championship 2019
Date 2019-07-10 Rating 1919.08
Round Color Result Opponent
D1 Black Win Murumaa Mikael 1690.01
D2 Black Win Pukk Martin 1746.83
D3 White Loss Startsev Maksim 1952.11
D4 Black Win Agarkov Dmitrii 1960.22
D5 White Win Mikryukov Sergey 1823.35
D6 White Loss Lääne Rauno 2143.09
D8 White Win Saard Sergo 1677.35
D9 Black Win Puzanov Georgi 1820.63
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 1913.54
Round Color Result Opponent
3DH White Loss Yudina Polina 1773.99
6DH White Loss Pavlovskiy Egor 1743.17
7DH Black Loss Startsev Maksim 1949.24
9DH White Win Simanovskaia Anastasia 1780.45
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 1898.55
Round Color Result Opponent
D1 White Loss Puzanov Georgi 1807.14
D2 Black Loss Barinov Rendom 1889.41
D3 White Win Kazantsev Konstantin 1774.72
D4 White Win Kazanin Artyom 1558.53
D5 Black Win Potapov Stepan 1752.23
D6 Black Win Strakulia Lev 1893.13
D7 White Loss Agarkov Dmitrii 1943.62
D8 White Win Kochanov Vasily 1811.40
D9 White Win Danilov Daniil 1847.79
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 1879.50
Round Color Result Opponent
1 White Win Stulova Veronika 2074.11
2 White Loss Lashko Kira 2401.01
3 White Loss Novikova Daria 2059.87
4 White Loss Bykov Dmitrii 1863.56
5 White Win Yudina Polina 1708.18
6 White Loss Kuvaev Vyacheslav 2010.79
7 White Loss Stulova Alisa 1761.55
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 1874.49
Round Color Result Opponent
1.1 Black Win Volskaya Darya 1884.06
1.2 White Win Volskaya Darya 1884.06
2.1 Black Loss Shestakova Valeria 1810.44
2.2 White Win Shestakova Valeria 1810.44
2.3 Black Win Shestakova Valeria 1810.44
3.1 Black Loss Kozhevin Dmitry 1859.10
3.2 Black Loss Kozhevin Dmitry 1859.10
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 1853.21
Round Color Result Opponent
1 White Loss Stulova Kristina 2211.34
2 White Win Geletyuk Konstantin 1733.98
3 White Win Lapin Ivan 1974.61
4 Black Loss Shabanova Darya 2057.87
5 White Loss Stoyanov Egor 2015.85
6 White Win Buslakova Anastasja 1778.56
7 White Loss Shangina Alexandra 1931.89
8 White Loss Naumov Egor 2004.34
9 White Win Startsev Maksim 1830.25
Youth Russian Championship, group C,F
Date 2018-03-30 Rating 1827.72
Round Color Result Opponent
C1 White Win Puzanov Georgi 1803.00
C2 White Loss Stoyanov Egor 2008.73
C3 White Win Kazanin Artyom 1545.94
C4 Black Win Danilov Daniil 1804.67
C5 White Win Sidorov Mikhail 1944.24
C6 White Loss Fokichev Egor 1924.79
C7 Black Win Prokopyev Andrei 1977.93
C8 White Loss Agarkov Dmitrii 1815.94
C9 White Win Startsev Maksim 1780.20
Larix Children tournament 2018
Date 2018-01-28 Rating 1802.20
Round Color Result Opponent
3 White Win Kuvaev Vyacheslav 1962.42
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 1790.76
Round Color Result Opponent
1 White Loss Stulova Veronika 2046.42
2 White Loss Potapov Maxim 1910.75
3 Black Win Vostriakova Yulia 1706.74
4 White Loss Popova Daria 1856.76
5 White Loss Shangina Alexandra 1914.95
6 White Loss Kulina Daria 1690.51
7 White Win Yudina Polina 1622.07
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 1783.19
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Lapin Ivan 1975.37
2 Black Loss Prokopyev Andrei 1957.73
3 White Loss Shevliakova Ekaterina 1675.55
4 White Win Ivanov Andrei 1628.47
5 White Loss Viatkina Maria 1897.99
6 White Win Simanovskaia Anastasia 1556.65
7 White Loss Makarova Daria 1733.80
8 White Win Startsev Maksim 1751.17
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 1779.66
Round Color Result Opponent
1.1 Black Loss Barabanov Daniil 1720.25
1.2 White Win Barabanov Daniil 1720.25
1.3 Black Win Barabanov Daniil 1720.25
2.1 White Loss Yusupmurzin Danila 2261.41
2.2 Black Loss Yusupmurzin Danila 2261.41
The 26th Russian Championship, First League
Date 2017-11-09 Rating 1774.41
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Lisyutin Alexander 2274.65
2 White Loss Glibina Ekaterina 1981.77
3 Black Loss Arzybov Vladislav 2016.16
4 Black Loss Gromov Danila 2100.44
5 Black Loss Sidorov Mikhail 1914.19
6 Black Loss Pirozhnikova Alisa 1808.47
7 Black Win Kozhevin Dmitry 1849.98
8 White Loss Kuvaev Vyacheslav 1962.65
9 White Loss Shabanov Ruslan 2177.49
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 1761.28
Round Color Result Opponent
1 White Win Tsehanovich Daria 1712.95
3 Black Loss Prokopyev Andrei 1945.92
4 White Loss Fokichev Egor 1873.06
5 White Win Ivanov Andrei 1631.06
7 White Loss Popova Maria 1601.02
8 White Win Shabanov Ivan 1723.03
Youth Russian Championship, group D
Date 2017-03-30 Rating 1747.72
Round Color Result Opponent
1 White Loss Valinkin Andrei 1888.39
2 White Loss Danilov Daniil 1727.93
3 Black Loss Pushkin Ivan 1696.67
4 Black Win Agarkov Dmitrii 1707.56
5 White Loss Fokichev Egor 1850.15
6 White Loss Stoyanov Egor 1948.71
7 White Loss Denisov Pavel 1862.43
8 Black Loss Sidorov Mikhail 1929.10
9 White Win Prokopyev Andrei 1924.83